Ayın Kitabı: 365 Günde Sevgili Peygamberim

Bir kitap var, bir yıla yakındır okuyoruz çocuklarla. Adı 365 Günde Sevgili Peygamberim. Okuyoruz ve elimizden düşürmek istemiyoruz. Neredeyse ilk günden beri nasıl, neden olduğunu bilemediğim biçimde sevgilisi oldu çocukların Sevgili Peygamberim.

365 günde sevgili peygamberim kitabından kesitler tanıtım delianne (5)

Daha önce bu türden pek çok kitap aldım, pek çoğunu okumaya başlar başlamaz bıraktım, bunu da kendi eksikliğim sandım ama bu kitaptan sonra çok net anladım ki değil!

Bazısının kaba ve sert yaklaşımına, bazısının ne denli itinasız ve gelişigüzel iş yaptığına çok kızdım, bazısının iyilik ve hayır yapayım derken ne denli hayırsız bir iş yaptığına şaştım ve eleştiriden onca kaçınan ben, kitap yorumlarına durumun vehametini yazmaktan kendimi alıkoyamadım. Yapılan bir işin, hele ki kitapların savsak yazılması delice irrite ederken beni, içinde türlü güzellikler barındıran bu eşsiz konuyu bu denli üstünkörü, sevimsiz, düşüncesiz,  psikoloji, pedagojiden bihaber şekilde, edepsiz bir cüretle yazmaları beni çileden çıkartıyordu. Oysa bu işe soyunan birilerinin işin ciddiyetini dikkate alması ve kılı kırk yarması gerekirdi. Öyle çok hayal kırıklıklığı vardı ki üzerimde bu konuda, uzun süredir yeni kitap almaya dahi cesaret edemiyordum.

Oysa şimdi, çok, çok sevdiğim ve tastamam içime sinen, her cümlesi, her kelimesi besbelli ki tek tek düşünülmüş, bu işin çocuk, anne, baba, aile, pedagoji vesaire gibi her ayağı gözetilmiş harika bir kitap edindim.

Bu kitabı okuduğumuzdan beri hepimizin hayatında çok şey değişti, biraz uzun olacak ama yazacağım;

Bulunan bir güzelliği anlatmak, bir hayrı ve iyiliği yaymak ve anlatmak çok gerekli ve en yararlı şey şu zamanda bence. Eleştirmekten ziyade bunun tarafındayım zira.

-Kitabı ilk okuduğumuzdan beri her gece vazgeçilmezimiz oldu. Yanında başka kitaplar da okuyoruz, onları pıtır pıtır bitiriyoruz ama bu kitap ilk günkü şevkle ve istekle devam ediyor diğerlerinin yanında sabit şekilde. Böyle çifter çifter okumalar da çok zevkli oluyor ayrıca.

-Kitap güzel ahlak, insan olmak, erdemli olmak, barış, iyilik, kardeşlik, sevgi, merhamet, vicdan ve daha pek çok övülesi konularda mükemmel örneklerle dolu. Ki zaten beklenen de, olması gereken de bu. Üstelik sadece çocuklar için değil anne babaya da çok iyi geliyor her bir kıssa, her bir bölüm.

-Bu kitabı okuduğumuz günlerde Selim; bu kitabı ne zaman okusak ben kendimi çok iyi hissediyorum, dedi ki, çok şaşırdım. Sanırım çok pozitif bir enerjisi var kitabın. Belki de o masum kalpler Peygamberimizin gül kokusunu alıyorlardır kitaptan. Ki bana çok olası geliyor.

-Bu kitabı okumadan önce ne yazık ki lafta ve soğuk kalıyordu Peygamberimiz anlatımları. Şimdi biz ekstra hiçbirşey demeden, en doğru bilgiyi alıyorlar kaynağından ve doğallıkla seviyorlar Peygamberimizi. İki oğlum da -Peygamberim, peygamberim- diye dolanıyor evde. Soh

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.