Yol ve Yolculuk Hâl’i|Gitmek Neden Önemli?

mutluluk dersleri - an by delianne (15)

Ah, Gitmek! Nasıl bir şey bu, nereden çıktı bu tutku, neden bu denli bağlandım yola, neden bunca düşkün oldum yolculuğa, nedendir yeni yerlere, ama illa ki yeni yollara bunca meylim, bilmiyorum, tek bildiğim gitmelere meftun olduğum.

.

Stirling - William Wallace Monument Landscape by delianne

Hep böyle miydim; evet, ama bir farkla; eskiden gideceğim yere bir an önce varmayı dilerdim, şimdiyse varmak lezzetli elbet ama ah o varılacak yere gitme arzusu, o yollar, ah o yollarda rast getirildiğim, habersiz ve ansızın karşıma çıkartılan sayısız güzellik, onlar; varmaktan çok daha evla, çok daha kıymetli artık benim için.

.

gitmek hali by delianne (7)

Çok zamandır seyahat, yol, yolculuk, yolculuk hali, hâl üzerine düşünüyor, araştırıyorum. Bulabildiğim sonuçlardan çoğunluk şunu anlıyorum; gitmek bir yerde sabitlenmekten daha faydalı insana, ruha…

Gerçi öyle yüce ruhlar var ki bir karış toprakta, dünya etrafında dönenden çok daha derine gidebiliyor ya… Henüz o ruhların yüceliğine eremediğimden olsa gerek fiziksel gitmelerdeyim ben hala. Henüz diyorum zira ümitvarım.

.

gitmek hali by delianne (27)

Gitmek bunca iyi olmasa bunca sevilir miydi? Yoksa insan gittikçe daha çok gitmek ister miydi?

Evet gitmenin bir yanı da bu; gitmeye bir kez meyil verince durmayı istemez, hatta durmayı bilemez oluyor insan… Bir kere tadınca gitmenin hazzını, damağa yerleşiyor o hazzın tadı da gitmek gitmek diye inliyor kişi artık o tesirle.

.

gitmek hali by delianne (76)

.
Gitmek neden gerekli?

-Gitmek, yol ve yolculuk hali ritüeli bozuyor ve obsesifliğin önüne geçiyor.

Yerleşiklik alışkanlıklar oluşturur. Bozulmasını istemediğimiz türden ritüeller ediniriz. Çoğunlukla farkına varmayız ama bize normal gelen nice ritüel giderek takıntılara dönüşür, obsesifliğe. Bu obsesiflikler en çok gitmeyle farkedilir, en çok gitmeyle bozulur hatta gitmelerle tarumar olur. Aşırı konformist yaşamlarımıza darbedir sahici ve sık gitmeler…

Ben seviyorum gitmenin bu yanını. Evdeki o keyif hali bozulur, hatta beli kırılır ehli keyf günlerin, şımartılıp tepeye çıkartılan nefsin…

.

gitmek hali by delianne (29)

Yolculuk ve gitmek kişiye esneklik getiriyor. Yolcu katı olamıyor, olmazsa olmazları yumuşuyor, kuralsızlaşıyor. Yerleşik insan ise ister istemez kurallar oluşturuyor.

Gitme hali, dünyanın haliyle de, yaşamın felsefesiyle de bağdaşıyor. Yerleşiklikten uzak, her an  yol alma hali eğreti bir hal, esnek bir hal.. Sivri köşeleri, katılıkları az… Beri yandan gitmeler çoğaldıkça ha deyince gidebilme esnekliği de kazanıyor insan. Bu da özgürleşmeyi getiriyor. Eteğe dolanan nice gereksiz çıkıntıdan kurtulmayı sağlıyor.

.

gitmek hali by delianne (18)

-Gitmek, haneperestliği kırıyor.

Bence son zamanların en büyük hastalıklarından biri: Haneperestlik! Evlerimizi allıyor pulluyoruz, alıyor da alıyoruz, eşya yığınlarına dönüştürüyoruz, aslında işlerimiz eskiye göre az; bulaşık, çamaşır makinaları var, elektrikli süpürgelerimiz, çoğumuzun evine haftada bir gelen temizlikçi ve hatta yardımcılar, ama biz giderek kapımızı daha sıkı kapatıyoruz, daha az misafir ağırlıyoruz, kıymetli evimiz bozulsun istemiyoruz, başımıza iş açılsın da istemiyoruz, temizlik baki kalsın diye çırpınıyoruz, takıntılarımız oluşuyor; şu şurada durmalı mutlaka, bu da burada, o şunlar ve bunlar bozulmasın istiyoruz mesela, hane halkı biliyor ya takıntıları, çok bir şey olmuyor ama başkaları bozabilir bu düzeni, bu yüzden de istemiyoruz… Kısacası neresinden bakarsak bakalım haneperest oluyoruz. Evlerimize, eşyalarımıza, düzenimize aşık insanlara dönüşüyoruz. Hastalıklı ve takıntılı bir hal. Bu durumu en çok ne kırıyor; gitmek, yol ve yolcu olmak!

.

mutluluk dersleri - an by delianne (14)

Çünkü gitmek düzeni kırıyor en evvela. Takıntılara ket vuruyor. İster istemez eğreti bir yaşama şekli ediniyorsunuz ve bağımlılıklarınız kırılmaya mecbur kalıyor. Gittikçe bir bakıyorsunuz dünya daha lezzetli ve o kıymetli eviniz önemini kaybetmeye başlıyor. Ben en çok bu yüzden seviyorum gitmeleri. Ne zaman evle kafayı bozsam bir an önce gitmeye davranıyorum. Bende düzen takıntısı vardır biraz, biraz da titizlik, birinci sınıf otellerde bile ay küvetin kenarı iyi silinmemiş diye kendim temizliğe girişirdim ama öyle çok yer değiştirdik ve öyle çok yerde kaldık ki giderek yontuldu bu yanım. Bu yüzden de yollara ve gitmelere minnettarım.

.

gitmek hali by delianne (3)

Ne diyor sevgili Peygamberim;

“Seyahat, taassubu kırar.”

Yani bağnazlığı, katı düşünceyi. Bu hem bu şekilde, hem de çeşitli şekillerde düşünülebilir. Yeni insanlarla tanışmak, tanışmak ve yakınlaşmak, yakınlaşmak ve bilmek, kişinin bilmediği şeyden korkması misali, bildiği şeyden korkmaması ve bu yolla bağnazlıktan, önyargılardan, dayatılan katılıklardan kurtulması mümkün oluyor.

.

mutluluk dersleri - an by delianne (21)

-Hani bir evde oturdukça eşyalar birikir de birikir ve ağırlık oluşur ya, gitmek birikimin verdiği ağırlığı hem manen hem de maddeten hafifletir. Ve hep savunduğum o şey: gitmeler ‘Eşyadan Azade’ olmayı, eşyayı kıymetsizleştirmeyi, önceleri azla yetinmeyi ve idare etmeyi, giderek azı sevmeyi ve benimsemeyi sağlar.

.

gitmek hali by delianne (17)

-Daha önce de yazmıştım. Gitmenin ve bilhassa yolun şifa veren bir yanı var. İnsanı yumuşatan, kalbine yaklaştıran, insanı kalbine odaklayan bir yanı var.

Ben bizim ailenin birbirini gözünü oyacak denli birbirine gıcık olduğu bir anda arabaya, trene, gemiye ya da uçağa her neye biniyorsak yolculuk başladığı anda herkesin helva gibi yumuşadığını ve birbirinden özürler dileyip sevgi sözcükleri ile hitap etmeye başladığını biliyorum. Neredeyse her defasında böyle oldu bu.

.

gitmek hali by delianne (47)

-Hiç kimseyi iyice tanıyacak kadar yakın olmak istemediğimi ve tersini de farkeden ben, bu işin en güzel yanının gene yollarda olduğunu farkediyorum. Karşına insanlar çıkar, konaklamalar sırasında, gelip geçtiğin hanlar misali, ya da yolda, dağda, bayırda… İnsanlara fazla yakın değilken iyidir hemen hepsi… seversin o muhabbeti.. İşte yol ve yolculuk hali tam da buna denk gelir.

.

mutluluk dersleri - an by delianne (27)

-Gitmek değişikliktir. Yeniliktir. Ve yenilik her zaman ruha iyi gelir. Değil mi ki; Tebdil-i mekanda ferahlık vardır. İşte tam da öyle; mekan değişikliğinde iç ve dış dünyamızda ferahlık oluşur. Ruhumuzun hafiflemesinin bir sebebi de budur. Ruh statikliği sevmiyor çünkü. Hareketi ve genişlemeyi seviyor. Ruhun Öz’ünde hareket var çünkü.

.

gitmek hali by delianne (23)

-Evrende her şey hareket halindedir, hiç ama hiçbir şey anlık bile durağan değildir. Ruh da bu hareket haline uyumdan keyif alır ve bu yüzden sever hareketi. Nitekim bakın İbn-i  Arabi ne der;

“Varlığın kökeni harekettir. Varlığın içinde hareketsizlik yer alamaz. Eğer varlık hareketsiz ise hiçliğe geri döner. İşte bu yüzden de dünya ve ahiret de yolculuk hiç durmadan devam eder.”

.

gitmek hali by delianne (75)

-Yol ve yolculuk hikayeler biriktirmeye sebeptir. Başka yolcuların ya da başka yerde yaşayanların, sizin yaşadığınız nice anın hikayeleri birikir ve bununla kişi gelişir, kişinin ufku ve görüşü gelişir.

.

gitmek hali by delianne (38)

-Bir başka hadis:

“Seyahat edin, sıhhat bulun”

Madden ve manen sıhhat için seyahat iyidir. Yaratılmış nice yerin, insanın, insan ve yer çeşitliliğinin, tabiat çeşitliliğinin farkına varmak mana itibariyle değişmek ve gelişmek vesilesidir. Yerleşikliğin ve durağanlığın ölgünlüğünden kurtulmaya ve diri kalabilmeye vesile olması bakımından da yani fiziksel anlamda da seyahat etmek, yol almak iyidir.

.

gitmek hali by delianne (43)

Ve o çok sevdiğim şeylerden biri: Yolda zaman genişliyor… Düşünün, birkaç saat bir yere gittiğimizde gün sanki iki kez yaşanmış gibi gelir. Saatler uzar, zaman açılır sanki…

.

gitmek hali by delianne (10)

Bir insanla yolculuk etmek o insanı tanımanın en güzel yollarından biridir. Tecrübelerinizi gözden geçirin:)

..

Ve aşağıda da sevdiğim bir blog olan Yoldaki İzler’den büyük emekle derlenmiş yolculuk sözleri var. Her biri birbirinden güzel… Devamı için bloga mutlak uğrayın…

.

“Yavaş yavaş ölürler, seyahat etmeyenler.” (Pablo Neruda)

“Güzelliği bulmak için tüm dünyayı dolaşsak da; onu içimizde taşımıyorsak asla bulamayız.”(Ralph Waldo Emerson)

“Herkes gönlünce bir yol arıyor kendine. Ama bir gün, bir ses haykıracak göklerden “Herkesin yolu kendine varır, arama başka yerde”. (Hayyam)

“Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler, onun sadece bir sayfasını okurlar.” (Aziz Augustine)

“Biz gezginler, en tenha yolu seçeriz. Günü bitirdiğimiz yerde, diğer bir güne başlamayız.” (Halil Cibran)

“Tek gerçek yolculuk aynı gözlerle,yüz değişik ülkeyi dolaşmak değil;aynı ülkeyi, yüz değişik gözle görebilmektir.” (Marcel Proust)

“Yolculuk bizi kendimize geri getirir.” (Albert Camus)

“Seyahatin önündeki tek engel kapının eşiğidir.” (Bosna Atasözü)

“Ormanda yol ikiye ayrılıyordu. Ben az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı. “(Dead Poets Society)

“Oyalanma ve kendi kendine bir rüya ol;

Yolculuk yaparken her yere teşekkür et,

Sıcağa da soğuğa da alış ki

Ne dünya senden bıksın , ne de sen dünyadan !” (Goethe)

“Hareket etmeyen zincirlerini fark edemez”. (Rosa Luxemburg)

“Seyahat, insanın dünyasını genişletir.” (Malcolm X)

“Gezmek, bir zamanlar insan ve evren arasinda var olan uyumu tekrar kurar.” (Anatole France)

“Akıl sahipleri bir yerde oturup kalınca rahat edemezler.  Öyleyse odunu ocağı bırakta dışarılara çık seyahat et. Yolculuk et. Ayrıldığın bazı şeylere karşılık yeni ve güzel şeyler bulacaksın.” (İmam Şafii)

“Dağlara tırmanın, onların iyi haberlerini alın. Tabiatın barışı, güneş ışınlarının ağaçlardan süzüldüğü gibi içinize akacak, rüzgarlar tazeliklerini size estirecek ve enerjinizi fırtınalarda depolarken, dertleriniz de sonbahar yaprakları gibi uçup gidecektir.” (John Muir)

“Her nerede değilsem orada iyi olacakmışım gibi geliyor.” (Baudelaire)

“İşte gene yollara düştüm
hem yalnızım, hem değilim” (Melih Cevdet Anday)

“ama gerçek yolcular gitmek için giderler;
yürekleri balonlar gibidir, hafifçecik,
ve niçin olduğunu bilmeden “gitsek” derler
yazgıları önünde boyunları hep eğik” (Charles Baudelaire)

“Söğüt ağacı güzeldir.
fakat trenimiz
son istasyona vardığı zaman
ben dere olmayı
söğüt olmaya
tercih ederim.”(Orhan Veli)

“Gezmek vahşi bir şeydir. Sizi yabancılara güvenmeye ve alışık olduğunuz ev ve arkadaş konforunu kaybetmeye zorlar. Dengenizi kaybedersiniz. Zorunlu şeyler (Hava, uyku, rüyalar, deniz, gökyüzü) haricinde hiçbir şey sizin değildir. Her şey, sonsuzluğa veya ne hayal edersek ona yönelir.” (Cesare Pavese)

“Sıradan yeteneği olan bir adam her zaman sıradan kalacaktır. Seyahat etse de etmese de. Ama üstün yeteneği olan adam, eğer aynı yerde kalırsa parçalara ayrılır.” (Mozart)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.