Ayın Kitabı: Küçük Ağaç’ın Eğitimi

Forrest Carter adlı bir Çeroki’nin kendi ağzından çocukluk hikayesini yazdığı bir kitap Küçük Ağaç’ın Eğitimi. Forrest Carter küçük yaşta anne ve babasız kalan Kızılderili bir yazar. Büyükbaba ve büyükannesi yetiştiriyor onu ve tüm hikaye bu. Küçük Ağaç da Forrest Carter’ın adı.

Kitabın çevirisi ne yazık ki kötü, bazen anlaşılmaz yapıyor bu da kitabı ama içerik harika. İçi dopdolu bir kitap… Kızılderililerin bildiğimiz biçimde hiç bir eğitim almadan, salt doğayla iç içe yaşayarak edindikleri yüce ruhluluk, bilgelik ve erdeme zaten hayrandım, bu kitapla hayranlığım ikiz kez arttı. Pek çoğumuzun erişemeyeceği mertebelere erişmiş olmaları da daha çok düşündürüyor beni yaşama biçimimiz ve eğitim sistemlerimiz konusunda.

Bu kitabı okuduğum zaman hayat ne kadar yalın, çocuk yetiştirmek ne kadar yalın ve aslında ne kolay, insan hele ki beyaz insan ne çok seviyor yalınlığı bozmayı, karmaşa içinde kaybolmayı, sözümona kolaylık peşinde koşarken aslında kendi işini zorlaştırmayı deyip durdum…

Tıpkı Konfiçyüs’ün şu harika sözündeki gibi hissediyorum:

by delianne (12)

“Hayat gerçekten basittir, ama biz onu karmaşık hale getirmek için ısrar ederiz.”

Bir süre önce okuduğum pek çok kitapla, düşünceyle, deneyimle bütünleşen yapısı daha da çarpıcı kıldı gözümde kitabı. Kitabı derin derin anlatamayacağım, dilerim bir gün bunu da yapabilirim ama o güne dek tümden kesip atmak yerine en çarpıcı kısımlarını alıntılayacağım.

camping by delianne

“Bir şey yitirdiğin zaman yorulmak iyi gelir”

(Benim düşünce karmaşasında, içimdeki yoğun acıyla baş etme yöntemimdi bu. Fiziksel hareketin getirdiği yorgunluk, yorulana dek gitmek her zaman iyi gelmiştir bana da ve sakinleştirmiştir beni.

.

by delianne (8)

“Yalnızca arı, kullanabileceğinden fazlasını depolar. Bu yüzden ayı tarafından soyulur. Rakun ve Çerokiler tarafından da. Paylarından fazlasını depolayan ve kendilerini besleyen insanlar için de bu böyledir. Ellerindekini kaptırırlar. Bu konuda savaşlar olur. Uzun konuşmalar yaparak paylarından fazlasını ellerinde tutmaya çalışırlar. Bir bayrağın onlara bunu yapma hakkını verdiğini söylerler. Erkekler, sözler ve bıçaklar yüzünden ölürler. “

 .

by delianne (56)

Büyükbabası ile alay eden otobüs sürücüsüne takılan çocuğa Büyükbabasının verdiği cevap:

“Ama bu onun için taşınacak bir yük. Bizim kafamızı yoracak hiçbir yük yok.”

.

sonbahar iskoçya- delianne (19)

Sanırım bugün düşmana -düzen- deniliyor.

Politikacılar… araştırırsanız tarihteki tüm cinayetlerden onlar sorumludur.

.

by delianne (92)

Büyükbaba duyulara egemen olan duyguların hayvanlar gibi insanları da aptallaştırdığını gördüğünü söyledi.

.

by delianne (6)

“Yabancılar doğmadıkları bir yere giden insanlardır.

.

by delianne (123)

“Büyükbaba dedi ki; dünyada daha az sözcük olsaydı, dünyada bu kadar sorun olmazmış.

.

by delianne (10)

“Büyükanne, anlamadığı bir şeyi sevemeyeceğini söylerdi. İnsanları ve Tanrı’yı anlayamazsan ne insanları ne de Tanrı’yı sevebilirdin.”

.

by delianne (20)

“Asla bıktıracak kadar uzun ya da hızlı çalışmazdık. Genellikle büyükbabanın dediği gibi bir başka şeye çekilirdik.

“Bir rakun görmek ve bir ağaçkakanı seyretmek için yaprak toplama işimize tam olarak ara verirdik.

.

by delianne (4)

“Çünkü iyi bir şeyle karşılaştığın zaman, yapman gereken ilk şey bulabildiğin insanla onu paylaşmaktır; bu şekilde iyilik öyle bir yayılır ki nereye gittiğini bilemezsiniz.

.

by delianne (9)

“Çerokiler ağaçlarla ilgili hiçbir konuda çocuklarını azarlamazlar.

Daha çok yazacaktım, nitekim bunlar daha başlangıçtan alıntıladıklarım ama bu kadarla kalsın.. İlgisini çeken kitabı okumalı zaten…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.