Kendi Desenli Bandını Kendin Yap

Bir önceki yazıda; Desenli Bantlarla Yapılacak 101 Şey’de bahsettiğim -Kendi Desenli Bandını Kendin Yap- ile ilgili çok çeşitli yöntemler var. Dünya öyle açık bir kitap gibi duruyor ki önümüzde internet sayesinde, herkesin zihninde farklı şekilde ortaya çıkan onlarca metot ortalıkta dolaşıyor. Pinterest, YouTube harika bilgi kaynakları bu konularda.

Ben şu zamanda, şunu yapmayı bilmiyorum, bana anlatın diyenleri doğrusu anlamıyorum. Birine anlat diye yorum, mesaj, eposta yazana dek, Google’a yazmak çok daha verimli ve hızlı çözüm sağlıyor zira. Üstelik araştırmak, kendince yeni şeyler öğrenmek çok da lezzetli. Hazır bilgi peşinde koşmaya, bilgi dilenmeye, çözüm için başkalarına bel bağlamaya ve bu sırada yük olmaya  hiç mi hiç gerek olmayan delice bir zamandayız ve bence bundan keyifle faydalanmalıyız.

Gelelim desenli kağıt ve kumaş band yapımına. Öncelikle en çok faydalanacağınız bant türünün çift taraflı bant ve kağıt bant olduğunu söylemeliyim. Ben hemen her türünü denedim ama en kolay ve en başarılı olarak bu iki türü buldum. Şeffaf bantların da türleri varmış bu vesileyle öğrendim. Bir de not düşmeliyim: renkli elektrik bantları da iyi sonuç veriyor. Ben geçen senelerde renkli elektrik bantları ile masamı renklendirmiştim. Düz renk ararsanız onları da kullanabilirsiniz.

Şimdi kolaydan nispeten zora doğru yöntemleri listeleyeyim:

.

1-Japanese Washi Tape – Kumaş Bant Yapımı:

Gereken malzeme;

-Sevdiğiniz bir kumaş. Evdeki kullanılmayan giysiler olabilir, çocuklarınızın saklamak istediğiniz, hatıra birikimli giysilerinden parçalar olabilir (ki ben bu yöntemi çok seviyorum, hatta bu şekilde çocuklarınızın albümlerini süsleyebilirsiniz. Scrapbook denen anı defterleri için çok ideal olur).

-Çift taraflı bant.

-Makas… Yapımı ise aşağıdaki fotoğrafta aşama aşama görülüyor:

how to make your own japanese washi tape by delianne

Bandın yapışkan tarafına kumaşı yapıştırıp, kenarlarından kesiyorsunuz. Dilediğiniz gibi uzatıp, bandı sarabilirsiniz. Son derece kolay ve kullanışlı. Yalnız benim çift taraflı bandım çok kalındı, bu bantların inceleri de var. Onları kullanmak çok daha narin bir görüntü sağlayabilir.

.

2- Desenli Kağıtla Bant Yapımı:

Yukarıdaki yöntemde kumaş yerine dilediğiniz desenli kağıdı da yapıştırıp kullanabilirsiniz. Desenli kağıtları satın almaya da gerek yok, internetten print edip, sayısız çeşitlilikte ve renkte desene ulaşabilirsiniz. Ben elimdeki yazılı kağıtlardan birini bu şekilde çift taraflı banda yapıştırdım, şöyle de görünür yere koydum;

how to make your own washi tape 7  by delianne (4)

.

3- Şeffaf Bantla Parçalı Desenli bant Yapımı:

Bu çok, çok kolay. Bildiğimiz şeffaf bantları (bandın kuvvetli olması önemli burada) dilediğiniz kağıdın üzerine yapıştırıp çekin, deseni alan kısımlar bölük pörçük ve hoş duruyor. Yapışkan kuvveti azalıyor ama bilenler bilir desenli bantlar da süper yapışkan olmaz zaten.

how to make your own washi tape 2 by delianne

Bu şekilde sayısız şey üretebilirsiniz. Haritalar, kendi yazdıklarınız, kendi çizimleriniz, gazeteler, çocukların çizimleri her şey olabilir. Şöyle ki;

how to make your own washi tape or japanese washi tape by delianne (1)

how to make your own washi tape or japanese washi tape by delianne (5)

Kendi yazdıklarıma, her türlü şeye bu metodu uyguladım…  Elde ettiğiniz bantları pipetlere, kalemlere, atıl durumdaki folyo vs rulolarına sarıp kullanabilirsiniz.

.

4. Şeffaf Bant Baskısı

Mürekkepli kalemle dilediğinizi yazıp, çizip, ardından şeffaf bandı yapıştırın. Bandı çektiğinizde geriye mürekkeple yazıp, çizdikleriniz kalacak sadece. Burada daha az yapışkan olan bant türü daha faydalı olabilir. Kağıdı çekmemesi adına.

how to make your own washi tape 3 by delianne

Ben 80’lerin yeniden moda olan ispirtolu kalemlerini kullandım ama mürekkepli kalem daha başarılı olur tahminim.

.

5. Dantelli ve Kurdeleli Bant Yapımı:

Bu da gene son derece kolay bir yöntem. Elinizdeki dantel şeritleri, kurdeleleri kullanıp şık bantlar elde edebilirsiniz. Üstelik büyük, şeffaf koli bantları ve büyük dantellerle de yapabilirsiniz. Benim aklıma raflarda kullanmak geliyor bu türleri en çok.

how to make your own washi tape or japanese washi tape by delianne (6)

 .

6. Elinizdeki Desenli Bandı Öznelleştirmek:

Eğer elinizde desenli bandınız varsa ve üzerinde size ait birşeyler; yazı, çizi vs. olsun isterseniz gene mürekkep tekniğini kullanabilirsiniz. Mürekkepli kalemle kağıda dilediğinizi yazın, ardından bandınızı bastırın. İşte hepsi bu… Ben alelacele yapıyorum, siz özenirsiniz artık:)

how to make your own washi tape or japanese washi tape by delianne (2)

.

7. Baskılı Şeffaf Bant Yapımı:

Eğer elinizde stampa ve mühür  setlerinden varsa (Kutulu mürekkep süngerleri ve baskı çıkaran parçacıkları) bant yapımını çeşitlendirebilirsiniz. Elinizde böylesi şeyler yoksa, hepsini temin edebilirsiniz; örneğin mürekkep ve sünger ayrı ayrı alınıp kullanılabilir, baskı için satın almak değil de yapmak istiyorum derseniz de onun da yüzlerce yöntemi var. Biraz araştırmak gerek… Patates baskısı bile olur, ya da çocuklarınız şekilli cetvel türü aletleri, ya da silikonla kendi desenlerinizi üretebilirsiniz..  Aşağıdaki videolar da fikir veriyor, izleyin lütfen.

Yapımı ise çok kolay: Dilediğiniz kağıda mürekkep baskısı yapın. Ardından mürekkepler kurumadan bandı yapıştırın ve çekin. Mürekkepler desen şeklinde direkt bandınıza geçecek. Şöyle ki;

how to make your own washi tape 4  by delianne

.

8. Kendi Desenimizle Çift Taraflı Bant Kullanımı:

Yukarıdaki tekniği (yani baskı aletini mürekkebe batırıp iz çıkartarak) direkt çift taraflı banda uygulayıp, basitçe ve kendi deseninizle çarçabuk sonuç alabilirsiniz. Şöyle ki;

how to make your own washi tape or japanese washi tape by delianne (4)

.

9. Kağıt Bant ve Baskı Tekniği:

Eğer çift taraflı bant değil de kağıt bant kullanmak isterseniz, ki bence kağıt bant kullanımında sonuç daha narin ve estetik oluyor, bu yöntem en uygunu. Bandı plastik amerikan servisleri gibi yapışıp sökebileceğiniz bir zemine yapıştırın. Ardından mürekkeple baskı tekniği uygulayın. Videosu aşağıda var:


.

.

10. Boyama ve Baskı Tekniği:

Giderek daha uğraştıcı yöntemler geliyor:) Çift taraflı bandınızı yahut kağıt bandı gene plastik amerikan servisleri gibi yapışıp sökebileceğiniz bir zemine yapıştırın. Ardından dilerseniz mürekkep, dilerseniz akrilik boya vs. dilediğiniz renge boyayın. Ardından kurumasını bekleyin. İyice kurumuş bandın üzerine dilediğiniz baskıyı uygulayın.

how to make your own washi tape 6  by delianne

how to make your own washi tape 7  by delianne (2)

Bu yöntemin farklı materyallerle çok çeşitli uygulamaları var. Aşağıda da aşkın bir video var.

.

11. Suyla Bant Tekniği:

Bu biraz daha uzun bir işlem. Dilediğiniz desenli kağıdı bant ölçüsünde kesiyorsunuz. Arsından banda yapıştırıyorsunuz. Bandı 5-10 dk. suda bekletiyorsunuz. Çıkarıp arkasından kağıtları söküyorsunuz. Aşağıda videosu da var.

how to make your own washi tape 5  by delianne

.

Özellikle Scotch bant diye belirtiyor bandı yapan. Benim elimde o banttan yoktu, belki ondan bilmiyorum yapışkanı yok denecek kadar azaldı ama görüntü olarak desenli bantlara tıpatıp benzeyen de bu oldu. Ya o bandın aynısı alınıp bir de öyle denenmeli yahut arkasına yapıştırıcı desteği konmalı bilmiyorum.

.

12- Sevdiğim Yöntem:

Benim içlerinde en çok sevdiğim ise çift taraflı banda elişi kağıdımsı, renkli parşömen kağıdını yapıştırıp üstüne baskı yapmak oldu. Parşömen mürekkebi içine çekti ve yapaylığı geçti baskının. Şöyle ki;

how to make your own washi tape 7  by delianne (1)

Kağıt bandı boyayıp baskılamak, ya da üzerine simler dökmek, ya da şekil verici makaslarla kesmek, fikirler çok… Şu video da ilham verici:

.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.