İskoçya’da Büyülü Bir Ada : Isle of Skye

Deseler ki dünya üzerinde gördüğün yerler arasında en çok nereyi beğendin, nereden etkilendin hiç düşünmeden ‘Isle of Skye’ derim. Diğer insanlar üzerinde de benzer etkiyi bırakmış mıdır bilmem ama ben burayı büyülü gibi hissettim. Öyle bir şey ki ne zaman bir yere gitme bahsi açılsa ‘Skye’ ismi tek başına zihnimi kaplıyor, kalbimde kuşlar uçuşmaya başlıyor. Ne zaman nereye gitsem sorusu içime dolsa aklımdan geçen ilk isim gene Skye oluyor.

Soranlar oldu; orada ne var? Tarif ederken sarfedilen sözler, adanın çarpıcılığının yanında öyle cılız kalıyor ki kelamı kesiyorum. Yanı sıra şunu da söylemeliyim; herkes büyülü hisseder mi bilmiyorum diyorum ama oraya bir gidenin en ufak fırsatta oraya yeniden gitmek istediğini, adeta kalbinin bir parçası orada kalmış gibi ayaklarının hep oraya çekildiğini de gidenlerden biliyorum. Skye’da Fairy Pools (Peri Havuzları) diye bir yer var, ama bana göre sadece burası değil tüm ada perili, ışıklı tarif edemeyeceğim bir şeyli bir şeyli…

Peki bu adada bunca çekici ne var? Kabaca anlatmaya çalışayım: İlki ada kendi halinde, doğası çok farklı, çok etkileyici ve çok bakir. Bu adaya karadan inşaa edilmiş köprüyle geçiliyor ya da feribotla. Geçilen yollar zaten her zaman harika. Biz köprüden geçtik, ada hakkında neredeyse hiç bir şey bilmeden, ben bir tek Fairy Pools’u biliyorum, oraya gitmek istiyorum. Adaya girdik, bir yerleşim yeri çıktı hemen karşımıza, tepelerde bir kaç ev. Çocuklar oynuyor etrafta. Ada çok büyük kayalıklardan oluşuyor, dolayısıyla okyanusa sıfır değil de büyük uçurumlarla bitişiyor okyanusla. Ben bu çocukları gördüğümde ay aman, nasıl güvenli hissediyorlar dedim ilkin. Ve yerleşim yeri olarak bir burası var zannettim. Hani bana kalsa oraya yerleşecektim neyse ki eşim benim gibi değil. Bu arada adada telefonlar çekmiyor, navigasyon araçları çalışmıyor, yani önümüzde ne var göremiyoruz. İlerliyoruz bu halde. Dağın eteklerine kurulmuş bir oteli geçtik, bari burada kalsaydık dedim ama yo ilerledik, ilerledik, hiç ama hiç bir şey yok. Bomboş arazide bir tek biz. Üstelik bir saat kadar sonra güneş batacak ve ben izbe bir yerde kalakalmaktan ürperiyorum biraz. Gene de ilerliyoruz; korku, heyecan ile bilinmeze doğru. Evet planlı bir yolculuktan daha keyifli böylesi ama çocuklarla ürperti hissi artıyor… İlerledik, hala yollar, arada dağlar, kupkuru bir arazi, uçurum vesaire… Ve gün bitmeye yaklaşırken arazi de bitiyor, tabelalar görüyoruz, hop karşımıza basbayağı bir kasaba çıkıyor. Üstelik her yer çılgınca kalabalık. Tatil zamanı olduğu için hemen her ülkeden insanlar var; Uzakdoğulular, Hintliler, Almanlar, İtalyanlar, Fransızlar… Otellerde hiç yer yok, Hosteller (yurt odası gibi odaları olan ve sadece yatacak yer veren yerler) bile dolu. ‘Bed & Breakfast’ denen -oda ve kahvaltı- veren yerlere bakmaya başladık. Tek tek girip soruyoruz yer var mı diye, çünkü adaya önceden rezervasyon pek yapılmıyor, zaten öyle internetten kalacak yer de pek bulunmuyor, gidip yerinde öğrenmek gerekiyor. Eşim umutsuz artık, bense ümitliyim işte; buluruz, diyorum ve hava kararmışken nihayet bir yer buluyoruz. Üstelik tertemiz, mis gibi bir ‘Cottage’.

Sabah olunca kaldığımız yerin sahibinden ada hakkında epeyce bilgi alıyoruz. Adanın takip edilmesi gereken rotasını veriyor. Bir de harita. Seviyorum bu işi. Yani haritayla yol alma işini. Kıyıyı takip etmek üzere yola çıkıyoruz. Ve nerdeyse her köşe başında bir başka doğa harikası ile tanışıyoruz. Biraz gidince şelaleler, az daha giyince tarihi köy, hatta müze, köy ve sanat kafe vesaire, hatta adanın diğer ucunda İskoçya ve İngiltere’nin olmazsa olmaz şatolarından biri bile var, biraz gidince uçurumlardan okyanusa bakan kayalıklar var, biraz daha gidince o kayalıklardan okyanusa dökülen dev şelaleler, küçücük kaldığımız yerler hep buralar… ama her yer çok kalabalık… İlk geldiğimiz zamanın ürpertisinden eser yok. Ayrıca İskoçya’da en sevdiğim özelliklerinden birinin burada da var olduğunu görüyorum: Issızlık yok! En ıssız sandığınız yerde bile bir bakıyorsunuz bir köy evi, bir taş ev var. Ormanın içinde, tepelerde, dağ eteklerinde, nehir kenarında, bazen bomboş arazide öylece bir başına, yaşam emaresi ve sıcaklığı veren bir yer var illa.

Çok uzun yazdım ki gidene ve sorana da anlatmış olayım. Şimdi söz azalsın, yeryüzü sanatının en müthiş ve en cömert sunulduğu yerlerinden biri olan bu adayı aslından çok daha zayıf gösteren fotoğraflar anlatsın.

….

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (37)

Burası adanın baş yerleşim yeri Portree. Oteller, restoranlar, dükkanlar, cafeler, hosteller ve ‘cottage’lar hep burada.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (1)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (138)

-Kilt Rock-

İşte insanın küçücük kaldığı dev kayalıklar ve dev kayalıklardan okyanusa boşalan dev şelaleler.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (4)

 Burası yol üzerinde bir müze. Dinozor kalıntıları bulunmuş burada.

….

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (5)

 Adada sık değişen bitki örtüsü var. Adaya ilk girdiğimiz yer, kahverengimsi ve sararmış topraklı  haliyle buranın Highlands denen, beni biraz ürküten ve biraz içimi sıkan bir yerine benziyordu, ancak bir anda böyle yemyeşil bir alana da çıkabiliyorsunuz. Ya da birden bitki bitiyor sadece kayalık kalıyor. Burası küçük bir yerleşim yeri. Bir kaç ev, bahçelerinde otlayan koyunlar ve sanat kafesi var.

….

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (17)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (14)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (12)

Burası çok, çok eski bir köy. Zaten evlere bakmak yeterli ne denli eski olduklarını anlamak için. Bilet alıp gezebiliyorsunuz köyü. Dev kayalıkların üzerinde okyanusa açık bir köy. İnsanı zamanda yolculuğa çıkarıyor adeta. Evlerin kimi yüncü (İskoçya’nın yünleri de meşhur malum), kimi terzi vesaire. Çatıların uçmaması için bulunan yönteme bakın; kocaman taşlar asılmış eşit aralıklarla çatıya. Çok güzel, hisli bir yerdi.

.Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (21)

 -Portree-

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (2)

 İçime büyük sıcaklık veren evler… Gözlemlediğim kadarıyla kesilen ağaçlar tarıma elverişli olmayan bitki örtüsüne sahip alanlara özel olarak ekiliyor, çabuk büyüyen türler kesilmek üzere yetiştiriliyor.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (19)

 Dev kayalıklar, sık sık karşımıza çıkan yerleşim yerleri. Buraları gördükçe adayı ıssız sandığımız için epey güldük kendimize.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (123)

Çıkılmaya müsait dağlar ve çıkıldığında aşağıdaki gibi göller, vadiler, dağlar, ardlarında sonsuzluk hissi veren okyanus ile muhteşem manzaralar… Çocuklarla çıktık hep, çok keyif aldılar, değişik bitkiler, kuşlarla tanıştılar, ceplerini buldukları pek çok örnekle doldurdular.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (124)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (134)

Bol uçurum, hatta içiçe girmiş, kıvrılmış uçurumlar ve uçurumlardan okyanusa boşalan şelaleler…

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (7)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (3)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (95)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (73)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (31)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (56)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (107)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (111)

 Old Man of Storr: böylesi değişik bir kaya yapısı. Üzerinde buz devri florası bulunan bir yer. Biz tepesine dek değil ama altına kadar çıkabildik çocuklarla. Hazırlıklı olmamamıza rağmen bunu başarmış olmak, yolun dar, taşlık, ayak altından uçuruma yuvarlanan toprakla korku ve heyecanla yol almak çocuklara büyük gurur verdi. Maceracı diyebilirim artık kendime, dedi Selim:)

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (127)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (125)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (109)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (85)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (106)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (129)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (108)

Her yerde grup grup insanlar… dağlara mini, kırmızı elbisesiyle tırmanan kadınlar bile vardı. Tabii bir de profesyoneller vardı. Arabadan inip çocuklarıyla dağ botları, pantolonları, koca çantaları ile yol alanlar. Haliyle acil durumlar ve tepemizde uçuşan can kurtaran helikopterler…

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (128)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (135)

Kuş gözlemcisi oğullarımı mest eden türlü kuşlar. Hepsinin adını biliyor Bilimselimim, şu yukardaki ‘Chaffinch’ alttaki de ‘Pied Wagtail’… Eve gelip kuş defterine notlar aldı, gördüklerini yazdı, çizdi.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (103)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (55)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (39)

 Kaldığımız yerin manzarası. Emekli bir kaptan, kendisi de bahçede bir kulübede kalacak şekilde tek başına idare ediyordu burayı. Yerlerde iskoç ekosesinden halılar, misler gibi İngiliz çarşafları, örtüleri vardı yataklarda. Tertemizdi her yer.

 

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (89)

Giden olursa tavsiye ederim: Seaforth Cottage diye geçiyor bu yer. Odaları var birkaç tane, bir de  kendine ait bir evi var bitişik: yukarda iki odası, aşağıda salon ve mutfağı hatta arka bahçesi olan. Okyanusa bakan devasa camekanları vardı. Bir gece de orada kalmıştık. Yalnız yer bulmak çok zor burada, sonraki yaz ve baharda ne zaman baktıysak doluydu hep.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (78)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (80)

 Sabahında böylesi harika porselenlerle hazırlanmış mis gibi bir kahvaltı masası karşıladı bizi. Güneş vardı, koca camekanlardan içeriye bol bol güneş girmişti. Kaptan amcamız folk müzik açmış mutfakta çalışıyordu. Bilenler bilir İngiliz kahvaltısı pek sevilmeyen bir şeydir ama burada öyle sade, öyle güzel, öyle lezzetliydi ki kahvaltı. Her şey az, öz, temiz ve güzeldi kısaca. Çok memnun kaldık biz.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (58)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (113)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (69)Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (26)Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (20)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (30)

 Küçücük kasabada ihtiyacını duyabileceğiniz pek çok şey vardı. Giysi mağazasından tutun da, marketine, dükkanlarına dek.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (101)

 Hostellerden biri… Genç olup böyle kolay, ucuz ve çeşitli yoldan seyahatler yapmak vardı.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (43)

 Kaldığımız yerin sağ manzarası…

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (97)

Dar yolların vazgeçilmezi ‘Passing Place’. Yol vermek için yolların nispeten geniş bırakılmış kısmıyla tek şerit krizi çözülüyor. Tabii yol vermek için adeta yarışan şoförler var bir de.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (35)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (53)

İskoçya’ya gelmeden daha Pinterest’te ‘wish list’ime eklediğim Fairy Pools tabelası. (İskoçya’nın yerel dilinde (Gaelic)tabi)

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (62)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (96)

Dümdüz vadide, uzun, uzun, upuzun yollardan yürünerek gidiliyor Fairy Pools’a. Görüldüğü gibi aileler sırtlarına attıkları küçük çocuklarıyla bu taşlık, yer yer çamurlu ve kaygan olan yolda yol alıyorlar her şeye rağmen.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (61)

Ve Fairy Pools. Ne var burada? Dümdüz arazi bile olsa uzaktan kesinlikle görünmeyen, dağlar altında, içiçe geçmiş kayalıklar arasında adeta gizlenmiş, küçük pek çok gölet. En ilerde bu kayalık göllere akan bir şelale. Suyun görüntüsü harika, zümrüt yeşili adeta… çocuklar geliyor giriyorlar suya. Fotoğrafçılar var…. Etraf kalabalık… izliyorum..

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (76)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (64)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (84)Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (93)

Buraya kadar tamam, her şey çok güzel ama ne zamanki elimi o suya değdiriyorum işte o zaman büyüleniyorum. Tarifi imkansız bir hal, bambaşka… Öyle ki ne sudan elimi çekmek istiyorum artık, ne de gitmek…

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (6)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (9)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (68)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (105)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (99)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (117)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (131)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (94)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (102)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (132)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (112)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (119)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (88)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (36)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (52)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (10)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (16)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (139)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (18)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (44)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (48)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (90)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (40)

 

 Kuş gözlemcisi BilimSelim gene yazıp çizerken, her yerde hareket peşinde olan Melodiğim ise her zamanki gibi koşturuyor. Açık bir alan olması yeterli onun için. Zaten öbür türlü neşesi hemen kaçıyor.

.

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (57)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (59)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (32)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (66)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (100)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (23)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (120)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (54)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (83)

 

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (74)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (33)

Isle Of Skye, Portre, Fairy Pools, Old Man Storr , Museum by delianne (71)

 

Ada bunlarla sınırlı değil. Yapılacak macera dolu geziler, gezilecek pek çok yer, harika yürüme yolları daha var. Golden Eagle denen kartalları görmek üzere çıkılan turlar var. Yanısıra motorlara atlayıp okyanusun daha açık yerlerine gitmek ve balina sürüleri ile tanışmak var. Vahşi yaşam turları var.

Kısaca Skye diye harika bir yer var… Dileyen herkese göstersin Allah.. hakikilerini de..

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.