Estetik Bir İçecek Tarifi: Meyveli Arınma (Detoks) Suyu

Birkaç yıl önce Pinterest’te görmüştüm ilkin. Sonra İngiltere’de bazı kafelerde gördüm. Kocaman cam sürahilerde limon dilimli sular kullanılıyordu. Görünüm harika, bu bana yetiyordu. Ama sonra öğrendim ki vücudu toksinlerden arındırmak, (detoks ), saçların, cildin, tırnakların sağlık kazanmasını sağlamak, kilo vermeye yardımcı olmak, iştahı kesmek gibi birçok şey için çok faydalıymış suyu bu şekilde çeşitlendirmek ve güzelleştirmek. Üstelik görünüm de estetik olunca keyifli bir içeçek görevi görüyor ve başka şeyde gözü de kalmıyor insanın. Misalen şöyle;

Arınma Detoks Suyu İçeceği Detoks Water by delianne (1)

Bu bir örnek. Bunun yüzlerce çeşidini yapmak mümkün. Elma+tarçın olanı mesela çok faydalı. Zira özellikle tarçın kan şekerini dengelemeye yaradığı için şeker krizlerine de iyi geliyor ve tokluk hissi de veriyor. Sırf limonlu su da içilebilir, limonlu su da iştah kesiyor ve tokluk hissi veriyor. Ben genellikle limon+nane+buz kullanıyorum. Soda+bol buz+nane+yeşil limon ve istenirse şekerden oluşan bir içecek olan alkolsüz Mojito’yu zaten çok seven benim için keyifli oldu bu içecekleri kullanmak.

Arınma Detoks Suyu İçeceği Detoks Water by delianne (2)

Dediğim gibi bu tür içeceklerin içine pek çok şey koyabilirsiniz. Ben bazen içlerine çilek, bazen salatalık koyuyorum. Bazen tümünü birleştiriyorum. Bazen taze zencefili ince dilimler halinde kesip içine bir dilim atıyorum. Ferli bir meyve olduğu için az koymak daha uygun. Özellikle limon+salatalık+biberiye+kekik+nane ile olanı hem kilo vermek hem de cilt, saç, tırnak vesaire için de faydalı imiş. İnternet, Pinterest leb-i derya bu konuda. Sayısız çeşide, bilgiye ulaşabilirsiniz araştırırsanız.

Arınma Detoks Suyu İçeceği Detoks Water by delianne (4)

Mandalina, portakal, karpuz, böğürtlen, dut çeşitleri gibi pek çok meyveyle, otla çeşitlendirebilirsiniz bu suları. İçine taze kekik, biberiye, taze nane ekleyebilirsiniz. Ki ben en çok naneyi beğendim. Ve lavanta. O da harika olur limonla. Üstelik havalar da ısınıyor. Şöyle kocaman cam sürahilere ağzına dek dilim meyve ve ot doldurup hem keyifli, hem çok sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz kendinize ve misafirlerinize. Bizim çocuklar bayıldı bu sulara. Bana da 1,5 haftalık aradan ve dağılmadan sonra bugün yeniden başladığım Hurma Orucu /Diyetimde keyifli bir içeçek oluyor. Kendimi kahve, çay vesaireden yana yoksun hissetmiyorum.

Arınma Detoks Suyu İçeceği Detoks Water by delianne (3)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.