Bir Kitaptan Ötesi: Su Üstüne Yazı Yazmak -2

Bir Kitaptan Ötesi: Su Üstüne Yazı Yazmak -1 ‘den devamla:

by delianne (84)

“Bizi açık yollara erişmekten alıkoyan şey, sadece kendi bağlılığımızdır.”

.

by delianne (76)

“Nihayet iş, kendi nefsimi muhasebe etme noktasına gelip dayanınca, kalbime başvurmak yerine sık sık aklımı işe karıştırdığımı ayan beyan gördüm.”

.

by delianne (82)

“Ne ‘bir şeye ihtiyacım var’ deyin, ne de ‘bir şeye ihtiyacım yok’ deyin; sadece ‘Allah’ deyin, işte o zaman harikulâdelikler göreceksiniz.”

.

gitmek hali by delianne (58)

“Yeryüzünde filler gibi dolaşırsak, nasıl hakkı duyabiliriz ki?”

.

by delianne (40)

Şöyle demişti Hz. Celaleddin Rumi: “… Şems Doğu’dan gelir, ışığın ayak seslerine kulak ver….” Peki ama Doğu’dan gelen Şems’i nasıl karşılarsınız? Sadece gözlerinizi açık tutarak.

.

by delianne (67)

“Görmenin tek yolu gözlerinizi kâinata ve etrafınızdaki yaradılışa açık tutmaktır. Ayetler oradadır.”

.

by delianne (62)

“Hiçbir şeyi Allah’tan öne koymayasınız; arzularınızı ancak O tatmin eder.”

by delianne

İslam’ın Manevi Yolu’nda nezaket ve incelik sahibi olmaya edeplenme denir. Bir kültür halidir edep; nazik bir vakarı ve mükemmel insanlığı içerir. Hem bir süreçtir, hem bir haldir, çünkü birinci anlamıyla süfli olanın ulvi olana tabi edilmesi, adi şeylerin faziletlilere feda edilmesi, cesedin ruhun emrine verilmesi demektir. Hayvandan insana kademe kademe geçiştir; insanın enaniyetini yırtıp manevi mertebelerin  eşiğine gelirken yürüdüğü yoldur. Bu mertebeye erişen kişi, riyakârlıktan ve olduğundan daha iyi görünme halinden kurtulur. Edepli kişi, kalbin asli iştiyaklarını keşfeder ve Rabb-i Zülcelâlinin kalbine rahmetle dercettiği sırları ayan beyan görür, gösterir. Edep hem bir eminlik hali, hem bir karakter ve kişilik duruluğudur; bir mücadelenin meyvesi ve nefsin dizginlenmesidir.”

.

by delianne (7)

Bu vesileyle;

“Edep Ya Hu!” “Edep Ya Hu!” “Edep Ya Hu!”

(Alıntı dışıdır)

.

by delianne (27)

“Tasavvuf yolu tembellere göre değildir.”

.

by delianne (72)

“Ayet ezberlemek zihnin diğer kabiliyetlerini de keskinleştirir.”

.

by delianne (28)

“Allah’ın bize emanetleri yanlış kullanılırsa, daha kötüsü, hiç kullanılmazsa, hepsinin elimizden alınabileceğinden emin olabilirsiniz.”

.

by delianne (50)

 “”Resülallah Aleyhissalatüvesselam, ümmeti hakkında iki şeyden korkardı: Büyümüş göbekler ve tembellik.

Ramazan boyunca bunu aklınızdan çıkarmayın. Ramazan gecelerini gündüzlere benzetmeyin. Az ve sade yiyin.

.

by delianne (12)

“Ramazan’da hoşgörülü, nazik ve affedici olun. Yüzlerinizden gerginlik çizgilerini silinsin, yerine tebessüm yerleşsin.”

.

by delianne (88)

“Yolculuğun en büyük keyfi de buydu zaten: İnsanları kendi aşina dünyalarında yaşarken ve koşuştururken görmek ve duyumsamak.”

.

by delianne (48)

“Bu dünyayı dert edinen bu dünyayı alır, ahireti dert edinen de ahireti alır.”

.

by delianne (38)

“Dertlerinizi Allah’la aranıza perde etmekten, onlara O’na kulluğunuza verdiğiniz kıymetten fazlasını vermekten sakının. Hep müteşekkir olun ve bilin ki bu dünyadaki kederleriniz, Allah’ın size bir lütfudur.”

.

by delianne (77)

“”Zikir her şeyi değiştirir, dönüştürür; gerçek meyveler verir ellerinize ve bir gün her şeyin açıldığını haber veren ‘klik’ sesini duyarsınız.””

.

“Kendimi dinlemek için duyularımı alabildiğince açtım; ve davetsiz şüphelerle ya da cevap veremeyeceğim fısıltılı sorularla dikkatimin çelinmesine izin vermeden, sadece o anın sesini dinledim.”

.

Devam edecek (inşaallah)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.