Bir Kitaptan Ötesi 2: Sufi Terapistin Sohbet Günlüğü 1

by delianne Scotland (1)

Yaratılmış şeyler yani eşya, tıpkı büyük bir hazine avı gibidir ve gizli hazine de O’dur. İçinde hazine bulmamız gereken ilahi bir oyuna davet edilmişiz adeta. Bu, son derece ciddiye almamız gereken bir davet.

.

by delianne Scotland (57)

Yol, menzilin kendisidir.

.

by delianne Scotland (35)

Kâmil değiliz ve birçoğumuz da olmayacağız. Ama günden güne tekâmül edebiliriz.

.

by delianne Scotland (106)

Alimler, İsrailoğulları suya adım atmadan denizin yarılmadığını söylüyorlar. İman testine ne muazzam bir örnek. Ayrıca amelin önemine dair de bir hatırlatma.

.

by delianne Scotland (92)

Aynı kalmak hepimizin içindeki bir dürtüdür; adeta hepimizde bulunan ve bize “Değişme!” diyen bir atalet unsurudur bu.

.

by delianne Scotland (32)

“Dış dünyada gerçekleşen savaşlar, içimizdekilere kıyasla bir hiçtir.”

.

by delianne Scotland (89)

Nefs size hiçbir zaman, “Ben senin düşmanınım. Şimdi seni manevi yolundan saptırmaya çalışacağım. Daha az namaz kılmanı, daha az dua etmeni, Allah’ı daha az zikretmeni istiyorum. Dünyayı da daha çok sevmeni istiyorum,” demez! Şöyle yaklaşır, “Kendini paralıyorsun, neden biraz rahatlamıyorsun? Kendini böylesine tüketme. Şu namazı kılacağına biraz daha uyu. Uyku sağlığın için çok faydalıdır. Ben senin arkadaşınım. Senin menfaatlerini en iyi ben gözetirim.” Bu işin nasıl da çetrefilli olduğunu görüyorsunuz, değil mi?

.

by delianne Scotland (5)

Nefsinizi kontrol etmek için çalışmanız birçok yönden daha çok bir ‘talim’ gibidir; güzel, akıllı bir köpeği ya da atı, hatta bir çocuğu terbiye etmek gibidir. Bu süreci tanımlamak için kullanabileceğimiz “AŞK İLE DÖNÜŞMEK” ifadesi, sanırım bütün o şiddet çağrışımlarıyla, savaş kelimesinden çok daha makul ve anlamlı.

(“Küçük cihattan büyük cihata döndük” hadisinde geçen cihad kelimesinin dini bir terim olarak mücadele ve gayret anlamında olduğu, savaş demek olmadığı bahsi üzerine)

.

by delianne Scotland (15)

Neden buradayız? Tasavvufi açıdan, burada iki şey öğrenmek için bulunuyoruz: daha az bencil olmak ve sevmek.

.

by delianne Scotland (62)

Amacımız gerçek insanlar haline gelebilmek, doğuşla gelen narsisizmimizi büyüdükçe geride bırakmak, ayrılık duygumuzdan da sıyrılarak Yaratıcımızla bir birlik/tevhid duygusuna yükselebilmektir.

.

by delianne Scotland (96)

Sevmeyi öğrendikçe, narsisizmimizin üstesinden gelmeye yani başkalarının ihtiyacını kendi ihtiyacımızın önüne koyabilmeye başlarız. kendi ihtiyacımızın önüne koyabilmeye başlarız. Birçoğumuz içinbaşkalarına öncelik tanımaki ilk aşık olduğumuz yahut anne-baba olduğumuz zamana kadar gerçekleşmez. Çocuk sahibi olmanın Allah’ın bize uyguladığı bir şok terapisi olduğunu sıklıkla düşünmüşümdür. Sadece kendimize odaklı yaşamamız haline karşı bir tedavi olarak geliştirilmiş bir şok terapisi. Bir çocuğun doğumundan sonra, bütün gece deliksiz uyumaya bayılan babalar ve anneler kendilerini aniden birkaç saatte bir kalkar halde bulurlar. Hayatları çocuklarının etrafında dönmeye başlar ve bundan da büyük sevinç duyarlar.

.

by delianne Scotland (88)

Muzaffer Efendim hepimizde Allah’tan bir kıvılcım bulunduğunu ve bu kıvılcımın sonsuzluk kıvılcımı olduğunu söylerdi./……/ Allah Teala’nın, ilahi nurundan olan bu kıvılcımı hepimizin içine üflediğini hatırlamak, varlığımızın özünde ancak O’nun olduğunu bilmek bizler için o kadar önemidir ki…

.

by delianne Scotland (79)

Bizim işimiz bütünlük kazanmaktır. Bütünlük kazandığımızda yani bütün eylemlerimiz tevhid halinde Muhammedi bir tutarlılık arz ettiğinde pilimiz şarj tutmaya başlar. Artık günlük hayatın konsantrasyon dağıtan unsurlarına maneviyatımızı yem etmemeye başlarız.

.

by delianne Scotland (66)

Abdülkadir Geylani Hazretleri şöyle yazar; “Kalbin cilalı bir aynadır. Onun üstünde birikmiş olan toz perdesini silip temizlemen gerekir çünkü onun kaderinde ilahi nurların sırrını yansıtmak vardır.”

.

by delianne Scotland (37)

Allah’ın huzurunu yansıtan kalplerden daha güzel hiçbir şey yoktur.

.

by delianne Scotland (49)

Mükemmel bir ayna olmak iç sükunet ve durgunluk gerektirir.

.

by delianne Scotland (54)

Eski bir deyişe göre “derviş anın çocuğudur” (ibnü’l-vakt). Gerçekten içinde bulundupumuz anı yaşayabiliyor olsak kalplerimiz kusursuz birer ayna olurdu. Ama beklentilerden kurtulmak, arzulardan temizlenmek, kabul ve görüşlerimize bağlanmaksızın yaşamak kolay değildir.

.

by delianne Scotland (34)

Gün boyu karşılaştığımız bütün insanların kalbinde aynı Allah’ın olduğu idrakini zinde tutarak da bütün gün Allah’ı zikretmiş oluruz.

.

by delianne Scotland (71)

Bir TV ekranı aynı statik görüntüyü çok uzun bir süre gösterirse o görüntü ekrana geçer. Sonra da görüntü diğer her görüntünün önüne geçer. Benzer bir şekilde, Allah’a dair olan kalbimizdeki imajı hep orada tutabilirsek o imaj diğer her şeyin önüne geçecek, her şeyden önce ve her şeyle birlikte “Hû” görünecektir.

.

tree tunnel scotland by delianne

Buraya dek alıntıladıklarım kitabin giriş bölümlerinden… ve ben buraya ek altını çizdiklerimin tamamını dahi buraya eklleyemedim… varın siz düşünün gerisini… Dopdolu, aşkın, taşkın bir sürü güzellikle dolu bir kitap Sufi Terapistin Sohbet Günlüğü… İçinde bu mevzulara azıcık ilgi duyan varsa almasını tavsiye edebilirim sadece… Ve ben keşke altını çizdiklerimi alıntılayabilsem.. herşeyden önce bana faydası oluyor bu tekrarın…

Daha önce de yazdığım gibi, Instagram hesabımda da sık sık dile getirdiğim gibi Sufi Kitap’tan neyi okuduysam eridim… İçerik, yazar seçimi, kapak tasarımı, çeviriler, dil, herşey son derece özenli, son derece kaliteli… Kitapları okumayı bırakın içiyorsunuz sanki bu yüzden dil öyle akıcı ki.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.