Bir Huzur Abidesi: Tasha Tudor

İlk kez Pinterest‘te karşılaştım onunla. Neden bilmiyorum, hakkında bir zerrecik dahi olsun fikre sahip olmadığım, sadece aşağıdaki fotoğrafını gördüğüm bu kadının peşine düştüm. Vardır illa ki bir sebebi değil mi, neticede hiçbir şey boşa değil! Varmış zaten araştırdıkça anladım.

 

c9812dcf71b879e67e8878c6b8f0acd4Tasha Tudor

.

tasha tudor 8

Tasha Tudor, bir illüstratormüş. Aynı zamanda yazar. 100’ü aşkın çocuk kitabının çizimlerini yapmış, kendi de bol cıngıllı, ışıklı, mutlu anlarla dolu kitaplar yazmış.

.

tasha tudor 18

Asıl adı Rosamund, ama Savaş ve Barış romanındaki Natasha karakterinden çok etkilendiği için ismini Tasha olarak değiştirmiş.

.

tasha tudor 26

7.1915-2008 yılları arasında yaşamış, ancak fotoğraflar ne de eski zamanları hatırlatıyor değil mi?

.

tasha tudor 6

Çünkü Tasha Tudor ömrünün sonuna dek bir köy evinde yaşıyor. Elektriksiz, susuz. Çocukları, kedisi, köpeği, meşhur bahçesi, çiçekleri, tavukları ve kuşları ile… İhtiyaçlarını kendisi karşılayarak… Örüyor, dikiyor, süt sağıyor, sebze yetiştiriyor, yazıyor, çiziyor… Mumunu bile kendi yapıyor…

.

 

tasha tudor 22

b3eb191482bdd2e066bd4d1e37dbaf3d

tasha tudor 34

Sıcaklık yayılan evi, mutfağı.. Isıtma sistemi yok, şömine, soba ve kuzine var.

.

.tasha tudor 3

Tasha Tudor Life home (3)

tasha tudor 10

Şu duruşun mütevaziliği.. şu güvercinle, kediyle, keçi ve tavukla muhabbeti… Hiçbir derdi yok yaradılmışla, bilakis muhabbet kurmuş onlarla…

.

tasha tudor 1

tasha tudor 28tasha tudor 32

Yüzünden, duruşundan, ifadesinden huzur akıyor ve yumuşaklık… Artık hepten inanıyorum; dünyayı ve dünyanın kaynaklarını tüketmeyen, tabiatla içiçe, doğallığın içinde olan insanın tabiatı da yumuşuyor, hali başkalaşıyor.  Hele bir de dünyaya katkı sağlıyorsa bu insanlar modern zamanların erenleri /bilgeleri gibi oluyorlar. Tıpkı Köylü Ekrem gibi. Tıpkı Samet Aksuoğlu gibi.

.

tasha tudor 33

Kitaplara konu olacak bir bahçesi var. Kendi bitkisini yetiştirdiği, çıplak ayakla, tavuklar,  keçiler, kediler, köpeklerle birlikte gezindiği…

.

.

62c0b2ee3f23c3adcfdd50e79af5f003

Ve beni benden alan fotoğraf.  Bu fotoğrafa bakıp ağlayabilirim de, saatlerce düşünebilirim de.

Hiçbir kaygısı yok, büyük büyük işlerde gözü yok, ne şehirlerde ve ne de modernitenin süper konforunda… O yaşında kendi odununu kendi kesiyor… giysileri yamalı, delik deşik.. fotoğraflanıyor bu esnada… hiçbir kompleks yok, hiçbir eziklik yok.. Tersine işleyen bir böbürlenme de yok ama… Karşıdakine bak ben, ne kadar da sadeyim diye alt yazı geçen bir göze sokma hali de yok .. Kendi halinde… beni çarpan da bu.

.

tasha tudor 5tasha tudor 9

Kendi yününü eğiyor, kendi kıyafetini hatta sepetini örüyor, kendi yorganını dikiyor…

.

tasha tudor 11

O yapraklara çıplak basan ayaklar, her temasta yüzüne doluşan o müşfik ifade.  Yayılan sıcaklık…

.

tasha tudor 15

Ve bu sıcaklığın, samimiyetin, huzur saçan cazibenin sebepsiz olmadığını, sonuçta içeride ne varsa dışarıya da onun yansıyacağının kanıtı olan şu canım sözü:

.

tasha tudor 13

“Şimdide bulunamayacak hiçbir huzur yoktur.”

.

tasha tudor 20

“Karı koklamayı seviyorum. İşin ilginci kar, elma ağacının çiçekleri gibi keskin bir kokuya sahiptir. Ve siz havayı koklayarak karın ne zaman geleceğini söyleyebilirsiniz.”

.

tasha tudor 17

tasha tudor 719

“Hayat başarabileceğimiz her şeyi yapacak kadar uzun değildir. Ama yaşamak büyük ayrıcalıktır. Bütün kirliliğine ve dehşetine rağmen, dünya ne kadar da güzel.”

.

tasha tudor 25

“Sadece yılda bir kez yıldız gördüğünüzü varsayın. Düşünebiliyor musunuz, ne de harika olurdu.”

.

tasha tudor 24

 “Neden kadınlar kadın olmak gibi bir ayrıcalıkları varken erkek gibi giyinmeyi tercih ediyorlar? Kadın olmak çekicidir, bunu kaybetmeyi istemek neden? Oysa kadınsı olduğumuzda pantolonlar ve  sigarayla dolaşmaktan daha çekici oluruz.  Ben erkeklere bayılıyorum. Onların harika yaratıklar olduğunu düşünüyorum.  Onları yürekten seviyorum. Ama onlar gibi görünmek istemiyorum. Kadınlar uzun eteklerden vazgeçti, bence bu onlar için büyük hatadır.”

.

 Tasha Tudor Life home (1)tasha tudor 4

“Evde ya da ahırda çalıştığım zamanlar geçmişte yapmış olduğum hataları düşünürüm. Ama sonra bu düşünceleri hızla geriye atar ve nilüferlerimi düşünürüm. Onları düşünmek tatsız şeyleri ortadan kaldırır. Ya da kazlar, onlar da eşit derecede rahatlatıcıdırlar.”

.

tasha tudor 21

“Ölmekten korkmuyorum. Bence bu oldukça heyecan verici olmalı.”

.

tasha porch

tasha tudor 2

“Ütü yapmaktan, ev işi yapmaktan, yemek pişirmekten, çamaşır ve bulaşık yıkamaktan zevk alıyorum. Bazen formlar dolduruyorum, ne iş yaptığınızı soran yerler oluyor. Oraya her zaman ev hanımı yazıyorum. Bu takdir edilmesi gereken bir meslektir, neden bunun   için özür dileyelim ki? Ev hanımı olduğunuz için aptal değilsiniz. Reçel karıştırırken  Shakespeare okuyabilirsiniz.”

.

tasha tudor 27

“Günümüzde insanlar çok fazla şikayetleniyorlar.  Oysa akşamları papatya çaylarını alıp, verandada sallanan sandalyeye otursalar, kendilerine çekilip ardıç kuşunun akıcı şarkısını dinleseler hayattan çok daha fazla zevk alabilirler.”

.

tasha tudor 35

“Hiç, bir yılanın yüzünü yakından incelediniz mi? Aslında nasıl da iyimser görünürler. Onlarda sonsuz bir gülümseme vardır.”

.

tasha tudor 31

Çizdikleri de, evi de, yaşamı ve kendisi de hikaye dolu masaldan kadın… Hep şunu hissediyorum: doğayla olan, yaradılana özenli davranan, toprakla samimiyetle haşır neşir olan insan hakiki insan oluyor vesselam.

.

tasha tudor 12

tasha tudor 23

Bayıldığım tabaklar, mutfak ve veranda…

tasha tudor

tasha tudor 16

Allah böylesi iyi insanları çoğaltsın…Bizi de iyilerden yapsın. Amin, amin, amin!

Kaynaklar/Sources: Wikipedia, Goodreads, Teraskati, Pinterest
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Comments are closed.