Benim Deli Anneliğim ~ 13

Bölüm 12’den devamla ~

Okuyordum. Neredeyse hamileliğimin ilk aylarından beri sürekli şekilde kitap okuyordum. Üstelik de artan bir ivmeyle. Hele yatmaya mecbur olduğum zamanlarda sanki bir okuma makinası olmuştum. Boyuna kitap siparişi veriyor, koliler dolusu kitabı eve yığıyor, biri bitince ara vermeksizin öbürüne geçiyor, bazen bir kitaptan yola çıkarak başka kitaplar buluyor, bunları da büyük bir ciddiyet ve titizlikle oluşturduğum kitap listeme ekliyor, sonra yeniden sipariş veriyor, gene yığınla kitap geliyor ve ben nefessiz kalana dek okuyor da okuyordum.

Üstelik öylesine ve tekdüze bir okuma hali içinde değildim, tam aksine son derece aktif,  aksiyoner ve çeşitli bir okuma halinin içindeydim. Kendimce çok titiz ve ciddi, hayatımın en önemli tezini yazıyor gibiydim. Okuduklarımın üstünde önemle duruyor, kitap kenarlarına, ötesine, berisine, yetmezse defterlerime notlar alıyor, bazen geriye dönüp bilgiyi yeniden harmanlıyor, bazen okumayı durdurup, gözüm uzaklara dalmış halde dakikalarca okuduğumu sindirmeye çalışıyor, bazen önemsediklerimi yeniden okuyor, bazen bilgiyi kaybetmemek ve zihnime kazımak için notları evin bilumum yerlerine yerleştiriyor ve böylece üzerlerinden defalarca geçiyor, bazen birbirini tutmayan savlarla karşılaşıyor ve okudukça karışıyor, bazen karıştıkça bulanıp bunalıyor, bazen bu sebepten okumaya ara veriyor, bazen yüzyıllık bilinmezleri bir gecede çözmeye cüret edecek denli aptallaşıyor, bazen kaygı atakları yaşıyor ve hayali anneliğimle beraber yerlerde sürünüyor, bazense tam tersi herşeyi çözdüğümü ve cümle bilgiyi kolayca ve hatta kusursuzca uygulayacağımı zannedip, içten içe -vay canına mükemmel anne olacağım, deyip bulutların üstünde uçuyordum.

Anne-baba eğitimi, çocuk eğitimi, davranış bilimleri yanında çok sayıda pratik edinme kitabı da okuyordum. Bebek nasıl tutulur, nasıl emzirilir, altı nasıl değiştirilir, banyosu nasıl yaptırılır vesaire üzerine. Elimde hayali bir bebek evirip çeviriyordum  boyuna. Sözümona o hayali bebeği yıkıyordum, sözümona giydiriyor, sözümona uyutuyordum. Bu şekil bir yöntem pek içime sinmese de görev adamı olmuştum ve önerilenler ne denli absürt olursa olsun koşulsuz itaat ediyordum. Dışarıdan bakan birine göre hatta önceki halime göre bence de, oldukça aptal bir iş yapıyordum. Birkaç ay önce şu halde birini görsem muhtemeldir ki, gülme krizlerine girer ve ne yapıyor bu akılsız ya hu, derdim ancak dışarıdan bir gözle göremez olmuştum kendimi artık, zira fazlasıyla içe kapanmış ve tastamam içerime odaklanmıştım.

Zaman zaman dahi çocuk yetiştirme kitaplarıyla da haşır neşir oluyordum. Hatta içlerinden bir tanesini büyük bir hayret ve hayranlıkla okumuştum. Öğretim görevlisi bir anne-babanın çocuğunun zekasını geliştirmek için uyguladıkları sistemli metodu anlatıyordu. Çocuk adeta bir robot yetiştirir gibi komuta ediliyordu ve bu şekilde dahi oluyor deniyordu, denemesi bedavaydı ki bu kitabın yazarları bunu uygulamış ve dahi çocuk yetiştirmeyi başarmışlardı. Vay canına diyordum, ne de kolaymış bu işler, dur bakayım ben de ilerde bunları yaparım, diyordum. Bilmiyordum. Yaşamadan tahayyül etmesi mümkün olmayan birşeyin içine girmekte olduğumdan haberdar dahi değildim. O zamanlar herşey son derece mümkün, son derece uygulanabilir  ve de basit görünüyordu. Üstelik kendi hayatının hiçbir aşamasında öngörülü olamamış biriydim ben ve haliyle bu konuda da önümü görmüyordum. İşin kötüsü geçmişimi de unutmuş gibiydim, sanki sadece şu an, ben ve bebeğim vardı gerisi büyük bir külfet ve tereffuattı.

Hani bir zamanlar Melek’le; sanırsın dünyayı kurtaran adamı doğuracaklar diye çemkirdiğimiz anne adayları vardı, yaptığım sapkınlıklara ve abartıya bakılırsa Dünyayı kurtaracak adamı doğuracak olan o çemkirdiğimiz anneler değil bizzat ben olacaktım. Eh bunca çemkirme ve yaşanmadan gelen eleştirinin elbette yaşam dediğimiz döngüde bir karşılığı olacak ve dediklerim dönüp dolaşıp beni bulacaktı. Hem de katıyla. Bunu da çok ileride anlayacaktım. Zaten anneliğim sırasında en çok anladığım şeylerden biri de bu olacaktı.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...