Mutlaka Çocuklara İzletilmesi ve İzlenmesi Gereken bir Film: Flatland

Interstellar filmini izledim ve hayatım değişti demiştim ya, işte o sıra içine sürüklendiğim boyutlar aleminde bu film de çıkartıldı karşıma. Ki bu aleme dalınca karşıya çıkan ilk şeylerden biriymiş zaten bu hikaye.

Edwin A. Abbott, İngiliz bir öğretmen ve yazar. 1800’lerde bir kitap yazıyor. Adı Flatland. Çok boyutlu romantik bir macera alt başlığı.

 

Türkçe’ye Ayrıntı Yayınları tarafından çevrilmiş kitap; Düzülke adıyla.

Bu kitabın filmi yapılıyor. Basit bir çizgi film. Gene Flatland adıyla. 

Filmin tamamı Youtube’da var. Ekliyorum aşağıya da:

 

Bence neden bunca önemli bu film?  Neden mutlaka ve mutlaka, üstelik de tez elden  izletilmeli, dahası izlenmeli? Anlatmaya çalışayım:

Ufuk açıcı ifadesi çok basit kaçıyor bu film için. Bildiğimiz ufku yarıp, ufuklar ötesi, bilinmeyen yeni ufukları açıyor demek daha doğru. Evet, tam bu!

İki boyutlu dünyanın sakinlerinin hikayesi. Herşey iki boyutlu. Karakterler; kare, daire, üçgen, çizgi ve noktadan ibaret. Bu ülkenin sakinleri sadece iki boyutta yaşıyor göründüğü gibi. Nokta boyutsuz, çizgi bir boyutlu ya hani, eni ve boyu olanlar; yani kare, üçgen, dikdörtgen gibi şekiller de iki boyutlu oluyor. Her boyut, bir alt boyutu kapsıyor. Örneğin tek boyutlular boyutsuz noktayı kapsıyor, zira çizgi noktalardan oluşuyor. İki boyut, tek boyutu kapsıyor. Üç boyut da iki boyutu, tek boyutu vs..

Düzülke halkı kendi halinde yaşarken bir gün üç boyuttan bir küre geliyor ve onları tepeden izliyor. Düzülkelilerin onu görmesi mümkün değil zira üçüncü boyut olan yükseklik kavramı diye bir şey yok bu ülkede. Bahsi geçse de konuşulması yasak bu konunun. Daire bir düzülkeliyi dürtüyor ve hikaye pek çok girift konuyla ilerlemeye başlıyor. İçinde türlü şeyler olan bu hikaye çocuklara ağır gelir, herhalde anlamaz demiştim izleyişlerinde ama her nasıl olduysa müthiş bir merakla izlediler 1,5 saatlik koca filmi.

Ne oldu biliyor musunuz? Boyutlar çocukların en büyük merak konusu oldu. Özellikle hayalci Kerim’in. Neredeyse sürekli sorgular oldu bu konuyu bunu. Bir gün şu soruyu sordum:

-Sizce bir üst boyuttan birileri de bizi izliyor mudur şu an?

Düşünmeye başladılar. Bir başka gün Kerim, bence 4.boyuttan birileri olabilir. Bir başka gün 20 tane bile boyut olabilir o zaman dedi. Ve henüz görmedikleri bir dünyayla, giderek dünyalarla, öyle korkunç uzay filmleri cinsinden değil, doğal, olabilirlik içinde irtibat kurdular bir nevi. Yani, çocuklar bambaşka bir aleme geçiş yaptılar. Ki o alemlere irtibatı en yakın olan da gene onlar. Hep diyorum, masalları, masalsı yaratıkları, perileri, devleri, elfleri, cinleri, hobbitleri, cadıları, ejderhaları, büyücüleri, şifacıları, Noel baba efsanelerini  vesaireleri seviyorum ve dahası çocuklarım bunlara inanabildiği kadar inansın istiyorum. Ne ki sadece gözün görebildiğinden ibaret olmasın görüşleri, açıları sonsuz ve geniş olsun. Görmüyorum diye yok demesinler, her şeyin olabileceğini hesaba katarak hareket etsinler.  Engin olsun, geniş olsun bakışları.. Dar ve sığ olmasın kafaları… Belki şu an görmüyorum ama bunlar bir yerlerde olabilir esnekliği içinde olsunlar.  Alem büyülü, dopdolu, sınırsız, müthiş.. Artık bilim de ispatlıyor alemin baş döndürücülüğünü, sırlar ayan olmuş deniyor ya, tam öyle… Boyutlar, atom altı dünya, kuantlar, Lanieaka, sicim teorileri, aynı zamanda kendi de küçük alem olan insanın içindeki gelişmeler, nöro zihin, konnektom bahsi vesaireler ile biliyoruz da pek çok şeyi. Daha da uzatmadan diyeyim ki, izlenmeli, izletilmeli..

Yanısıra boyutlar bahsi ve Flatland ile ilgili Dr. Kuantum adıyla anılan Dr. Alan Wolf’un çizgi filmleri var. Flantland filmi ağır gelirse başlangıç olarak onlar da izlenip, izletilebilir. Onu da aşağıya ekliyorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...